fot. Julita Sadowska

Autorem projektu jest prof. Marek Budzyński, który zaprojektował także m.in. Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku oraz budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Teren całego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku to 30 hektarów. Gotowe już budynki i ich otoczenie zajmują 7 ha. To największa inwestycja w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln złotych. Prawie 230 mln - to środki z 2 unijnych programów: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W miasteczku akademickim nowe siedziby mają Wydział Matematyki i Informatyki, Instytuty Chemii i Biologii oraz Wydział Fizyki, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury.

Każdy instytut i wydział ma charakterystyczny dla danej dziedziny nauki, element. Na dziedzińcu Instytutu Chemii jest to metalowy model struktury DNA ssaków. W holu Wydziału Fizyki jest wahadło Foucaulta - wprawione w ruch zmienia swoją pozycję wraz z obrotem Ziemi. Wokół Instytutu Biologii biegną ścieżki dydaktyczno-naukowe, na Wydziale Matematyki i Informatyki to nowoczesny, o dużej mocy komputer, do celów obliczeniowych, który stanie w nowopowstałym Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym.

Wewnętrzny dziedziniec Instytutu Biologii / dach Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. A. Myrchy. - w miejscu: Instytut Biologii, Uniwersytet w Białymstoku

Zobacz pełną galerię zdjęć.

GRANTY, KONKURSY I PROJEKTY UNIJNEikona