logo_smalluwb_img_mobileszukaj

We wtorek, 29 listopada rozpoczęły się dwudniowe „Spotkania u chemików”, organizowane przez Instytut Chemii. W sumie wzięło w nich udział około 300 uczniów ze szkół w Białymstoku, Augustowie, Kolnie i Sokółce.

60-osobową grupę uczniów klas medycznych, tradycyjnie już, przyprowadziła na spotkanie Bożena Idzikowska, nauczycielka chemii z II LO.

- Wybrałam temat, który jest w programie, ale tutaj uczniowie będą go mieli w pogłębionej wersji. Wykład wygłosi ekspert. Szkoda byłoby nie skorzystać  – mówi nauczycielka.-  Nie bez znaczenia jest też akademicka atmosfera, którą może tu poczuć młodzież.

Pierwszy wykład pt.: „Chiralność i jej znaczenie” wygłosił prof. Ryszard Łaźny.  Zapewnił, że o chiralności będzie mówił w sposób przystępny.

- Wykłady są otwarte. Może tu przyjść każdy zainteresowany – zapraszał. - Jestem przygotowany na to, że będę mówił do osób, które o chemii niekoniecznie wiedzą dużo,  ale chciałyby się dowiedzieć.

W ramach spotkań wykłady wygłosili jeszcze: dr Krzysztof Brzeziński („Rewolucja w badaniach strukturalnych czyli jak można zobaczyć atomy i cząsteczki”) oraz prof. Krzysztof Winkler („Nanocząstki węglowe – od fulerenu do grafenu”).

- Cel jest oczywisty - mówi dr Ewa Cieszyńska, organizator spotkań - zapoznanie uczniów, szczególnie tych, którzy wiążą za swoją przyszłość zawodową z naukami przyrodniczymi, z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie chemii.

Spotkania mają już pięcioletnią tradycję. Odbywały się jeszcze w skromnych warunkach w siedzibie Instytutu Chemii przy ul. Hurtowej.Teraz poza wykładami proponujemy młodzieży także zwiedzanie kampusu, który robi ogromne wrażenie, szczególnie Centrum Przyrodnicze  – mówi dr Ewa Cieszyńska. – Efekty spotkań już widać. Wśród studentów pierwszego roku chemii, aż 20 było  wcześniej na spotkaniach chemików. Zobaczyli świetny obiekt naukowy,  super wyposażony, poznali pełnych pasji nauczycieli akademickich. To na pewno ułatwiło im wybór, dotyczący tego gdzie będą studiować.

"Spotkania u chemików" to całoroczna oferta Instytutu Chemii - są w katalogu "Wiedzy na życzenie", czyli w wykazie zajęć oferowanych przez UwB. Zainteresowane szkoły zachęcamy do kontaktu z organizatorami!

Szczegóły można znaleźć pod adresem: http://www.uwb.edu.pl/wydzial-biologiczno-chemiczny-1082

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE PRZYRODNICZE/CHEMICZNE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologiczno-Chemicznego.

PROMOCJA, OLIMPIADY I KONKURSYikona
Cooperationikona